Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 11:04:12

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 59
Total: 59

59 гости, 0 потребители

Reflowing GPU AMD Radeon 6750M 1024MB

Започната от Adamov, 10-05-2016, 11:34:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Adamov

Машината е следната:
MacBook Pro A1286 15" Early 2011 Quad Core i7/2.2/16Gram/256SSD Crucial M4


Ще започна с това, че въпросния MBP е машината, която винаги съм искал да имам. Не е модел с ретина дисплей, но за сметка на това е с дисплей с висока резолюция (1680х1050) и не случайно някои потребители го наричат малката ретина. Прекрасна машина, която в съчетание с куад кор i7 процесора с работна честота 2.2 гигахерца и максимума от 16 гигабайта оперативна рам памет зарежда операционната система за около 10-12сек. Практически може да се използва за всяка една дейност, а моите скромни нужди (предимно Photoshop) ги задоволява на 100%. Когато купувах машината бях наясно с един добре познат за този модел (и не само за него) проблем, а именно разпояване/разлепване на втората видеокарта. Моделът на самият видеочип е AMD Radeon 6750 и е с 1GB рам. MacOS е направен прекрасно в това отношение, защото използва основната карта, която е Intel HD Graphics 3000 512MB и когато лаптопа изпита нужда от по-голям видео ресурс, автоматично сменя на допълнителната карта. Лаптопа работи прекрасно около 6-7м. когато един ден просто замръзна и при рестарт отказа да работи. Беше ясно – втората видеокарта се беше предала. След дълго и обстойно чете в интернет се запознах с 2 термина, които до този момент бяха неизвестни за мен: Reball и Reflow. Все още не мога да кажа, че на 100% разбирам разликата, между двете неща, но тя звучи приблизително така: При ребол процеса, видеокарта се маха, подменя се старата спойка и се презапоява наново. При рефлоу процеса, видеокартата не се маха, а се нагрява до температура, която позволява спокойката да се разтопи и да попълни местата, къде се е разлепила и не дава добър контакт. Разбира се, рефлоу процеса се оказва ,,по-лесния" вариант за хора като мен, които не са запознати много добре с материята наречена електортехника. Аз обаче реших сам да се опитам да поправя видеокартата. За съжаление това е процес, който ако даде резултата за съжаление ще бъде временен, като периода е между 1 и 12м. Говорил съм с хора, които тук плуват във свои води и те сами казват, че ребол процеса е по-надежден, но за съжаление там също няма гаранция, че няма да се появи отново или иначе казано: лаптопа може да работи 2 дни и да се скапе или да доживее до дълбоки старини.

Ето така изглеждаше проблема при мен. При пускане на лаптопа и показване на логото се появяваше тази линия след което светваше бял екран и до там. Разбира се бях пробвал рам и харддиск преди това, но в крайна сметка се оказа, че проблема е във видеокартата.


Следващите стъпки съм предприел на своя отговорност, като съм запознат с риска, че мога да повредя тотално лаптопа и в частност дънната платка. Така че ако решите да експериментирате и вие, също като мен,  го правите на собствена отговорност!!!

До 31.12.2016г. Apple имат програма за безплатна смяна на дънната платка за този (и още 2-3) модел. Ако обаче лаптопа е отварян в неоторизиран сервиз (какъвто е моя случай) програмата спира да важи за вас!

Нещата, които ползвах бяха следните:
- Термопаста Arctic MX-4
- Готварско фолио (цялата ролка)
- Станция на горещ въздух

Стъпка 1: Първото нещо, което трябва да направите е да отворите много внимателно лаптопа. За голяма радост съществува iFixit.com, където може да намерите изключително подробно ръководство. Аз използвам бял лист, на който мога да подредя частите и болтчетата така, че след това сглобяването да ми бъде лесно и да не се чудя кое от къде беше.


Стъпка 2: Внимателно почистете старата термопаста.


Съпка 3: В моя случай съм решил да използвам станция и пистолет на горещ с въздух с възможност за регулиране на температурата. За да изолирам останалата част от дънната платка ще използвам няколко слоя готварско фолио. Ако сте запознати с други начини и материали, с които може да си изолирате дъното чувствайте се свободни да експериментирате. След поставяне на 8 слоя фолио и изрязването на отвор за видеокартата, дънната платка е пакетирана и готова за кулинарни подвизи и изглежда приблизително така.


Стъпка 4: Станцията за горещ въздух, която използвах е Gordak 850-A. Махнах всички приставки и настроих станцията по следния начин: въздушна струя 2.5 от скала до 8 и температура която е около 280 градуса по целзий. На самата станция това е делението между 250 и 300 градуса, което предполагам че усреднено е около 280. Пистолета го държах на около 4-5см за около 1мин., след което свалих на около 1-2см. за следващите 5мин. и после отново на 4-5см. за около 1мин. или общото време, за което съм нагрявал чипа е 7-8мин. След това оставих видеокартата за 30-40мин. да се изстуди.

Стъпка 5: Внимателно нанасяте тънък слой термопаста, която разнасяте добре. Внимателно сглобявате обратното лаптопа и стискате силно палци.

В този случай се оказа, че рефлоу-а е бил успешен и лаптопа тръгна без проблеми. Снямата на термопастата е също голям плюс, защото в се забелязва значително понижаване на температурата.

Сега лично на мен ми остава да се надявам повече да не се сблъсквам с този проблем.


Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

traian_james

Интересно!!!

Извинявам се за off-a
https://www.apple.com/support/macbookpro-videoissues/ или https://www.apple.com/bg/support/macbookpro-videoissues/
Аз съм с Late 2011 и имах същия проблем. Занесох го в creative center и го оправиха безплатно. Така де, не е точно това историята - оправиха ми го за 1200 лева, и като пуснаха тази програма ми върнаха парите. :)
.:: Apple MacBook Pro Mid 2014| 2.5GHz Core i7 | 16 GB DDR3 RAM | 750M 2GB | 512GB SSD | Magic Mouse | High Sierra 10.13.3 ::.
.:: Apple iPhone X 64GB | iOS 11.2.6 ::.
.:: Apple iPhone 3G 8GB ::.
.:: Apple iPad Pro 10.5 Wi-Fi 64GB | iOS 11.2.5 ::.
.:: Apple TV 4K ::.
.:: Apple Watch 5gen ::.

HQ

Късметлия! Вече сигурно взимат програмите на епъл за подмяна под внимание. Едно време въпреки дълбоко спрягания проблем с 8600M GT ми казаха
Цитат
Диагностиката на компютъра е направена.
Проблемът е в дънната платка.
Цена на ремонта:

- дънна платка - 1726,40лв с ДДС;
- работа - 156лв с ДДС;
- диагностика - 79лв с ДДС;

Както и да е, знам сервиз със професионална рефлоу апаратура във Варна, за неуспех взимат 10лв за успех - 30-40лв.


Adamov

А машина за ребол имат ли?
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

HQ

Ще питам но със сигурност могат и това. То не е машина, то са шаблони на които се слага чипа и се поръсва с припой и след загряване топчетата се залепват за чипа.

Adamov

Да де :D Същото. Хаха. Не се бях интересувал от тези неща, докато не ми се наложи. Надявам се след рефлоу-а да няма проблеми повече.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

vaskog

В Пловдив сме двама членове на този форум, дето го правим вече няколко години доста успешно...
MAKE the Force be with You!!!

Mac OS X 10.10.5 Retail
Winbows 7,
Intel® Xeon® Processor E5450,
GA-G41MT- ES2L, 4GB DDR3 1066,
Nvidia GeForce 8500 GT 512MB,
80 GiB SATA II, 320 GiB SATA II,
500 GiB SATA II, NEC ND-3540A.

Adamov

Васко, като ти видя снимката и пощурявам :D Точно AMD ми бръкна в здравето :)
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

Adamov

Колеги, читав сервиз, който може да ми смени, а не само презапои чипа? Идеи? Не ми се иска да се разделям с тази машина, а вече стана така че по 4-5 дена не мога да я подкарам :(

Плача, колеги.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

vaskog

 Пешо, точно този аватар има особено сантиментален смисъл за мен, защото някъде 2006 - 2007 година на една AMD машинка успях да подкарам Хакинтош.
И така харесах Mac OS – с много труд и упоритост. Аз съм си го монтирал във Фотошоп, точно на първия ми Хакинтош 10.4.3 или 10.4.6, не помня вече...
Та тогава си казвах: – Защо пък непременно трябва да е скъпият Intel?...

Но, както и да е, разчуствах се...

Та, провери тук
http://www.parts4laptops.eu/bg/online_store_for_laptops_and_parts
дали имат твоя чип. Магазинът е в Пловдив, ако имат чипа, прати ми машината, аз ще ти го запоя.
А може и да им го поръчам, ако ми го кажеш...
MAKE the Force be with You!!!

Mac OS X 10.10.5 Retail
Winbows 7,
Intel® Xeon® Processor E5450,
GA-G41MT- ES2L, 4GB DDR3 1066,
Nvidia GeForce 8500 GT 512MB,
80 GiB SATA II, 320 GiB SATA II,
500 GiB SATA II, NEC ND-3540A.

pichaga933

Цитат на: Adamov - 13-06-2016, 10:10:39
Колеги, читав сервиз, който може да ми смени, а не само презапои чипа? Идеи? Не ми се иска да се разделям с тази машина, а вече стана така че по 4-5 дена не мога да я подкарам :(

Плача, колеги.

Reflow се прави само ако искаш да разкараш лаптопа. Нагряваш отгоре  и  го засилваш в първата заложна къща... Щото има живот след това от няколко часа  до няколко седмици.

При Reflow-а, който си направил, не си подгрял платката отдолу, като е всъщност истинския процес.  За това и резултата е толкова нетраен.


Reball- процеса,- замяната на топчетата припой върху които лежи чипа е успешен САМО , когато не е правен Reflow преди това, особено такъв  без продгряване на платката отдолу.

Защо последното е така? Защото като нагряваш само отгоре  има голяма температурна разлика между платката и чипа и платката с всичките и слоеве се напуква!!!!

Сега при опит за Reball, като вдигнат чипа- ще изпокъса пистите  и е за кофите...


Защо този проблем съществува изобщо: Заложено остаряване - ползва се  безоловен припой- от такъв са направени топчетата, той е екологичен итн, но се пука след определно време.

При Reball без да е правен такъв Reflow преди това, без да са слагани свещи по чипа итн... Топчетата се сменят с такива с оловно съдържание и става вечно!!! Понеже температурите са големи на презапояването е хубаво да се сложи и нов чип като се прави Reball.

В настоящето състояние- Reball e безмислено да правиш , само ще доубиеш дъното-необратимо.

Има драйвери за OSX, които изключват ATI видеокартата и си караш само с интелската, но поне лаптопа е жив, без да се налага да купуваш ново дъно.


Зa Reflow в домашни условия - препоръчвам ГОтварска фурна с електронен регулатор на температурата. Опакова се по същия начин платката, награвяш само отгоре презпрозорчето, но понеже е камера- цялата температура на платката се вдига  и мяна такива страшни термо разлики.  В последствие ако се наложи Reball, писти не се късат!
MSi VR601 Laptop 2GB Ram, IntelX3100Video Upgrade with: Apple Combo CD, Intel T7100 Procesor, 160GB Hdd Sata, MAC OS 10.X.X(I change it repeadetly)

pichaga933

Reflow на видеокарти правя от времто на Nvidia 8600 първата серия карти с безоловен припой.

ATI чиповете са доста по издръжливи на греене и имам доста успешно оправени бройки, които си работят и до сега, естествено със занижени от Ром-а на картата честоти, за да не достигат по-високи температури и съответно, да не спукат топчетата припой отново.

Reball-a с оловен припой е истинското вечно решение, НО само за не пипани платки.

За съжаление всеки иска да мине тънко и се пробва първо с Reflow-a, което прави платката не ремонтируема в повечето случаи.
MSi VR601 Laptop 2GB Ram, IntelX3100Video Upgrade with: Apple Combo CD, Intel T7100 Procesor, 160GB Hdd Sata, MAC OS 10.X.X(I change it repeadetly)

Kalinov69

Привет колеги, и аз съм за reball, не съм правил никакви опити сам да топля, грея, паля или нажежавам. И търся сервиз за София, който да ми помогне. Споделете къде сте носили Ябълките си за Reball и доволни ли сте?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Adamov

Направо си смени чипа с нов. Стария ще го нагрееш, ще ти поработи 10-20 и ще си пак на същото положение като в момента.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

Kalinov69

Сам не мога, насочете ме към сервиз, различен от creative center и ако имате представа за пари ориентировъчни. Мерси.


Sent from my iPhone using Tapatalk