Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 10:09:49

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 142
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 80
Total: 81

80 гости, 1 потребител
Steve

MacBook Pro или Mac mini

Започната от valkirilov, 06-03-2016, 15:00:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

valkirilov

Здравейте,

имам едно чудене, коя от двете машинки ще ми свърши повече работа, понеже доста се различават и като вид устройство, и като цена.

Преди всичко ми трябва за работа - Photoshop, браузър/и, локален сървър - абе с две думи трябва си ми и RAM и изчислителна мощ от страна на процесора, затова си мисля, че лаптопите от клас MacBook и MacBook Air отпадат.

Фокуса ми е върху съответните модели:
MacBook Pro 13" Dual-Core i5 2.5GHz/4GB/500GB/Intel HD 4000/SD INT KB - 2454лв
Mac mini DC i5 2.6GHz/8GB/1TB/Intel Iris Graphics INT - 1599лв

Мисля си че тази конфигурация на MacBook Pro ще ми е достатъчна за нуждите, но ако греша ще се радвам някой ако ме поправи или даде съвети.

Колебанието ми е породено именно от цената на Mac Mini - значително по-ниска, но това означава ли че ще мога да го използвам донякъде като преносимо устройство, ако ми се наложи (наясно съм с това, че ако трябва да си мъкна монитор с мен, няма да е много преносимо). Иначе казано какви са вариантите да вържа Mac Mini-то за лаптоп или поне за дисплея на лаптоп (или много ми се иска).

Също така какво мислите за всяко едно от устройствата и кое си струва повече за нуждите ми. Благодаря :)

faire

Мини-то е преносимо, но мониторът не е. Сам трябва да прецениш дали искаш лаптоп или малък десктоп. Ако не ми трябва лаптоп, 5 от 5 пъти бих избрал Мини-то, но ще гледам да е с Fusion drive.
И двете машини ще ти свършат работа, но имай предвид, че може да се наложи да налееш още пари за ССД диск и повече рам при лаптопа. Видео-то на Мини-то е по-добро.
От друга страна, ако искаш да си с мак аксесоари, ще трябва отделно да си вземеш мишка и клавиатура, които не са малко пари в магазина. Тук в борсата излизат от време на време добри оферти за малко употребявани, можеш да следиш.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

bluesky

Не бих искал да разочаровам Човека, да дадеш обаче над 1200 Евро за 13"-чово екранче е все пак нечовешко.

Оливането не е Наше, а на Apple, естественно.

Малко са алтернативите, които са удобни за Нас, публиката. Клинът на цените е доста нескопосано предложен от производителя. Мое лично мнение, дано не съм прав.

Един лаптоп, ако няма ПОНЕ 17"-чов екран, си е чисто изнудване на Клиентелата. Моите 5 стотинки.

Rossen

МаcBook Pro 13 е перфектен за работа, за мен няма смисъл от по-голям, все пак се води преносим компютър, тия куфари със 17 инчови монитори са абсурд. Ако ти трябва по-голям дисплей, винаги можеш да си вземеш по-голям монитор и да си включваш лаптопа към него а когато си в движение си носи само лаптопа, батерията му издържа дълго време, аз съм много доволен от моя.


Sent from my iPad using Tapatalk
Apple iPhone 6 16GB Space Gray
Apple iPad Air 2 Wi-Fi + Cellular 16GB
Apple MacBook Pro 13 Retina Display, Dual-Core i5 2.7GHz, 8GB, 128GB SSD, Intel Iris 6100 (mod.2015)

bluesky

Дано да си прав за 13"-те инча, защото Човека бе споменал и PhotoShop, (на първо място)... Къде ще разположиш менютата на PhotoShop-а,... или знаеш всички шорт-кът-ове наизуст...?

И колко инча ще ти останат за PhotoShop изображенията...? И как ще процедираш, ако искаш да сравниш няколко, поне две, PhotoShop изображения, разполагайки ги едно до друго.

За броузване, и е-майл... в движение - съм напълно съгласен с Теб. 17"-вите действително тежат.

Продължавам да твърдя, че 1200 Евро за 13"-ов екран си е изнудване, след като за 25-30 000 Евро можеш да имаш гарсониера, например.

XoXo

Този 13" MacBook е с малък екран. За нормална работа са ти необходими минимум 8 GB RAM.

Ако имаш сериозна работа с Adobe софтуер ти препоръчвам 16GB RAM.

faire

МБП ретина са с висока резолюция и разбира се при по-продължителна работа всеки би си го свързал с външен монитор.. И аз едно време мислех, че 13" ще са ми малко (като сменях 15-ката), но вече минах на 12" и пак върши работа. Въпросът е да не ти е основен компютър или да имаш външен монитор, или пък да си вземеш отделно iPad Pro за втори екран :) Има една уникална програмка Duet, която позволява всякакви iOS устройства да се ползват като външен монитор без никакъв лаг, на макс. резолюция с 60fps.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

vg_vassilev

Между двата варианта, определено минито е по-силният компютър, поради значително по-новия хардуер. MacBook-a, който си посочил е модел 2012 година, просто Епъл още го продават нов, поради различията му с новите Ретина модели и на по-ниска цена от тях. За сметка на това, за 2500 лв можеш да си купиш 2 пъти по-добър лаптоп втора ръка, или дори не задължително използван, просто не от магазин на Епъл. Разгледай във форума какво се продава, защото по някой път излизат страхотни оферти. Не се притеснявай да обмислиш вариант за втора ръка, защото в крайна сметка ако си харесаш нещо винаги ще имаш възможността да го погледнеш преди да го купиш. Също така, абсолютно същата конфигурация на въпросния модел на MacBook-a от 2012 г. се продава масово втора ръка за по 1100-1200 лв. Сам можеш да се досетиш за каква разлика в цената става въпрос.

Минито е много по-силно като хардуер в случая, но ти си преценяваш от тук нататък. :)

Поздрави!

Пиф

Сравнявате кон с каруца. Двата компютъра са съвсем различни по предназначение, и от там съвсем различни като характеристики и цени.
При избор на компютър следва да се подхожда по следния ред:
1. Мобилен или стационарен
2. Ако е стационарен - за профи или хоум употреба
3. Нов или втора употреба
4. .....
Та при условие, че още първа точка не е ясна, не знам как може да се даде съвет за по-нататъшен избор.
Минито би могло да се използва като преносим компютър, колкото и всеки друг стационарен мини компютър - пълниш в раницата кабели, мишка, клавиатура, минито, на задната седалка монитора и си готов мобилен.
Освен това, bluesky е абсолютно прав - фотошоп на 13 инча е несериозно, освен в случаите, когато инцидентно работиш по някоя задача или системно, но дребни неща. Няма значение, че е ретина, фотообработката си изисква екранно пространство. Варианта МБП + външен монитор - поставя под въпрос дали наистина е необходим лаптоп. Въпросния пък МБП е без възможност за ъпгрейд на рама и тези 4ГБ са твърде малко за сериозна работа с фотошоп....
Та, по мое мнение, питащия трябва да реши поне 1ва (евентуално 2ра) точка от изброените по-горе за да получи по-ясен и конкретен съвет.

faire

Единственият случай, когато мини-то става за преносима станция, е ако го носиш от вкъщи в офис (където вече има монитор и периферия). И то не всеки ден... Ако е за всеки ден, е ясно, че е нужен лаптоп.
Човекът, пуснал темата, смята ли да даде някакъв коментар по съветите или си пишем напразно...
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

valkirilov

Здравейте,

благодаря за отговорите на всички!

Понеже имаше коментари, защо сравнявам двете машини - знам, че са доста различни и поради тази причина пуснах и темата, за да събера отзиви за всяка от тях.
Попринцип от доста време ми трябва нещо с Mac OS и в главата все ми се въртеше MacBook. Защо лаптоп и защо 13" - защото бяха най-бюджетни в очите ми. 15" МКБ са значително по-силни, но стартовата им цена е 4000лв, което е.. Ако за вас, както и за мен 2500лв си е обир за тези характеристики, то какво са 4000лв.

Идва въпроса защо не си взема някакъв друг лаптоп на половината цена и да го направя Хакинтош? Ами досега нямам успех нито с подкарването на Хакинтош, нито с виртуалка, нито Mac OS под каквато и да е форма, което ме отказва от варианта за друг вид лаптоп. Да се набия на нещо, на което я тръгне я не, а ако тръгне - то да не върви като хората и да не става за нищо, защото няма половината драйвери - не мисля че е вариант.

Както вие отбелязахте, 13" МКБ е малко, по-слабо и по-неудбно за работа, но пък е преносимо. От там ми хрумна идеята за Mac mini и да разуча малко струва ли си тази машинка. Всяко от двете идва със свойте плюсове и минуси. Mac Mini-то е по-силен, но изисква периферия, не е преносим, а даже на картинката има само един вход за колонки (вероятно има начини как да си пусна 5.1, но трябва да хвърля допълнително пари за преходници и т.н.). Mac Book - малък, удобен, преносим, но по-слаб и определено Photoshop ще е по-голяма драма на него.

@Пиф: Ето ти отговор на въпросите и надявам се да разбереш, защо въпроса ми е толкова страннен и сравнявам кон с каруца.

1. Мобилен или стационарен - Нещата тръгнаха с това, че ми трябва Mac. Както описах първо фокуса ми беше върху МКБ, но после мина идеята за Mac mini и това породи темата ми.
2. Ако е стационарен - за профи или хоум употреба - Отбелязъл съм, че ми трябва за професионална употреба. В БГ Mac за Home употреба, на фона на нашия стандарт или трябва да ми валят парите от небето или да се прави на гъзар човек. Да, устройствата на Apple са супер, качествени са, но на фона на нашя стандарт са overpriced..
3. Нов или втора употреба - Честно казано ме е страх от втора употреба. Като го отворя няма как да му видя бъкиите, ако е дефектирал, а да дам една торба пари за нещо, което не работи - освен всичко ще ми създаде редица нерви..

Благодаря за отговорите на всички, може би ме насочвате към варията MacMini като по-подходящ. Гледам монитора ми, явно е по-възрастен и няма HDMI, а само VGA, което допълнително е проблем, но да не излизам от темата.

Пиф

Здравей,
Цитат на: valkirilov - 10-03-2016, 10:06:55
... а даже на картинката има само един вход за колонки (вероятно има начини как да си пусна 5.1, но трябва да хвърля допълнително пари за преходници и т.н.)....
всъщност, минито има 2 аудио порта (in и out), които са комбинация от аналогов вход-изход (жак 3.5мм) и оптика, а по нея може да пуснеш 5+1. Вярно, директно 6 колонки няма как да вържеш, но може да използваш всяко устройство с оптически вход (повечето съвременни усилватели, ресивъри и т.н. имат).

Ако ти трябва само MAC OSX, из нета има доста готови имиджи на виртуалки. Казваш, че си опитал, но без успех. Трябва ти имидж на хакнат OSX, няма как да пуснеш виртуален MAC на неепълски компютър без хак. Но пък виртуалката си е виртуалка, ограничения бол, за постоянна работа не става.

Хакинтоша също е вариант, но несигурен и свързан с постоянно ръчкане при всеки по-голям ъпдейт. Макар, че се работи в тази област доста и решенията стават все по-добри, а и откакто Епъл минаха на Интел улесниха нещата доста. Има конфигурации на PC, при които хакинтоша се получава максимално близко до реален мак, но и там не се знае с бъдещите ъпдейти какво ще се случи.

Ако не ти е задължителна мобилността - грабвай минито, не се чуди. Споменал си, че ще го използваш и за локален сървър. Минито е идеално за целта, не напразно доскоро (2012-та) го предлагаха и като сървърен вариант с два харда. Ползвам едно такова (2010-та) за домашен сървър - има консумация от 8 вата в идъл режим. Това е от доста съществено значение за компютър, който няма да се гаси.

Според мен се насочи към бука, единствено ако мобилността ти е задължителна.

Казваш, че и монитора е стар, има само VGA, дори и DVI ли няма ? Ако е така, значи е много стар. Защо не се насочиш към iMac тогава, получаваш комбинация от добър компютър с прекрасен монитор. Цените са по-високи, вярно. Но би могъл да се насочиш към втора употреба. Като стане дума за втора употреба от продавалника или подобни, аз също подхождам много несигурно и предпазливо и ....  честно казано толкова скъпо нещо не знам дали бих купил от там. Но има фирми, които предлагат стоки втора уотреба с гаранция. Домашното ми мини и един iMac купих така, с 6 месечна гаранция....  Особено ако имаш и възможност да се възползваш от ДДС-то, цената става по-примамлива и от частните обяви.

По въпроса за профи или хоум употреба - вярно, у нас летвата е занижена доста заради стандарта. Според Епъл за профи употреба са само Мак Про и Мак Бук Про (не всички модели според мен), тук е друго, няма как. Но пък е трудно да се причисли минито към компютър за професионална употреба, охлаждането е компромисно, видеото също .... Не че не става за работа, не е подходящо за постоянно силно натоварена работа.

Моята препоръка е или минито ново от магазина, или iMac втора употреба. Насочи се към MacBook Pro само ако ти е задължителна мобилността. Втората употреба не я отписвай с лека ръка, в този форум също има коректни търговци, които държат на името си и няма да те подведат.

houslex

Очевидно това което търсиш е мак мини. Просто малко го напомпай до 2000 лв. Хем ще ти що-годе мобилно ако се местиш от точка А до Б хем ще ти върши Про работа. Също се оринетирай към добър монитор за към 600лв. има сносни ПРО монитори.

Поздрави

pafkata

Определено си за мак минито, ако ще е за работа и бюджета е ограничен. Това,че ти е стар монитора е бързо за оправяне. Купуваш си на старо по-модерен за под 300лв - доста добри оферти има за 24 инчови. Така мини + монитор ще е по-евтино от Макбук Про с по-слаб хардуер.

Off topic коментар за опитите ти за хакинтош:

Никога не съм имал истински мак, но пък с хакинтошите ситуацията е добра.

Всъщност в много случаи е невъзможно да сложиш МакОС на лаптопа, който имаш заради абсолютно несъвместим хардуер. Пътят на Хакинтоша минава през това да купиш машина на старо, която е 100% съвместима и всичко после е наред.

Сериозно главоболие си е. Наистина е трудно, ама моя хакинтош е 4 пъти по-евтин от споменатия Макбук Про при подобен хардуер - 12'5 инчов Dell E6220 със процесор i7 2620М, 4GB RAM, HD3000 и 128GB SSD.

Други подходящи и евтини на старо са Е6420, Е6320, Е5420, Е6230, Е6430.. Обаче видеото обикновено е слабо на тея модели и едва ли ще рендерва адекватно бързо. Ще трябва да си сменяш wi-fi и bluetooth със съвместими, а понякога трябва и да се едитва BIOS ROM-a.

alwa1

Ако случайно си харесате Mac mini DC i5 2.8GHz/8GB/1TB FD/Intel Iris Graphics INT - 2217лв можете да го вземете с 10% отстъпка - 2000лв от официален dealer.


Sent from my iPhone using Tapatalk