Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

20-04-2024, 10:19:48

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 853
  • Latest: Robertomima
Stats
  • Общ брой публикации: 82 635
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 128
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 103
Total: 103

103 гости, 0 потребители

Моля за съвет - фотография

Започната от picklenose, 10-01-2016, 12:41:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

picklenose

Колеги,

Искам да чуя вашето мнение по темата :
в момента имам хакинтош със следната конфигурация :
https://www.dropbox.com/s/26p4xgjkltyr53o/Photo%2010.01.16%20%D0%B3.%2C%2012%2034%2002.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/tq5itzgep846gvz/Photo%2010.01.16%20%D0%B3.%2C%2012%2033%2048.jpg?dl=0
Ползвам компа основно за обработка на снимки в Lightroom. Като цяло съм доволен, но често ми се бави при работа на някои снимки. Размерът на повечето файлове е около 24mb.

В момента се чудя дали да не мина на MacBook Pro Mid 2012 - да му сложа SSD + 8RAM (Може и 16) и да му закача един дисплей и да карам с него. Казват ми,че симбиозата е по-добра и продкуктивността се покачва, коеот според мен е ала бала тъй каот хардуерът си е хардуер и софта е един и същ...

Та въпросът е - резултатът по-добър ли ще е или си усложнявам живота допълнително :) ?

Благодаря предварително!

Пиф

#1
Ако си доволен, защо ще го сменяш?
Мой познат често използва лафа - Never change working system! Това, последното е вярно, ама не съвсем :)

Трудно може да сравняваш настолна машина с лаптоп, всичко им е различно.

Казваш, че се бави понякога, кога? Когато прилага ефекти, отваря, записва или случайно? Процесора е слабичък на твоята машина, възможно е той да е спънката.

Друг мой познат, много добър фотограф, използва MBPro Retina 2012, i7, 15", SSD. Много е доволен от машината си, но той го разнася по снимки и студия, и няма как да е друго освен лаптоп.

Също е много важен фактор как си го подкарал този хакинтош и какво и как работи при него. При хакитата, почти винаги част от хардуера не работи въобще или работи чат-пат. Говоря за неща като звук, блутуд, wifi, power management, sleep и hibernate mode ....
Докато ако вземеш читав MBPro - включваш и всичко просто работи. Но, за съжаление удоволствието струва пари., при това не малко.

picklenose

Сегашната конфигурация е настолна - смяната ще бъде най-доброто от двата свята - голям екран + мобилността на лаптопа.

Бави се когато рисувам повече с четките иначе не се бави на нищо в ежедневната работа с браузване,различни аппове и т.н.

На моя хак работи всичко. Доста чеотх докаот го сглобя и съм му подкарал всичко. В момента съм на 10.10.1 поради простата причина,че всичко си ми работи без проблем и не смятам да минавам през целия ад за да сложа Капитана.

От друга страна съм имал и истински Мак (знам добре как всичко работи с лекота, като не ти се налааг да слагаш CAD програми примерно :)) точно за това сега мисля да инвестирам в нещо истинско и да мирясам.

Пиф

Четките, принципно товарят доста, особено ако са големи по размер.
За CAD програмите си абсолютно прав, не щат да ги правят гадовете за мак и това е.
Като чета обаче това, което пишеш - ти вече си решил какво да направиш - не му се чуди, ами го грабвай тоя мак.

IVooDooI

 Като я гледам тая машина ми изглежда прилична, какъв сокет е дъното? Според мен с едно и7 ще литне.

bluesky

Купиш ли Mac-a, ще имаш 2 (две) машини - какво по-хубаво от това - увеличаваш си дигиталните ресурси, работиш по начина, който си си представил вече.

Вземал ли си правилно решение, не се колебай - смело напред - имаш право на "десерт".

picklenose

Сокета е 1155.

Благодаря за мненията колеги ! Сега търся усилено синема дисплей,че никъде не намирам 2ра ръка...дори 1 няма, а 2400лв нямам само за монитор в момента.

Мак бука ще го оправим..има избор :)

faire

Защо направо не вземеш един аймак (late 2012+)? Тук в базара излизат добри оферти от време на време. Преди 3 г. и аз бях с лаптоп и външен монитор, но му се скапа видео картата и според мен има нещо общо с това, че го ползвах за десктоп и нон-стоп превключване към монитора.
Ти си прецени дали портативността ти е от голямо значение..


Sent from my iPhone using Tapatalk
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

picklenose

Цитат на: faire - 11-01-2016, 19:21:35
Защо направо не вземеш един аймак (late 2012+)? Тук в базара излизат добри оферти от време на време. Преди 3 г. и аз бях с лаптоп и външен монитор, но му се скапа видео картата и според мен има нещо общо с това, че го ползвах за десктоп и нон-стоп превключване към монитора.
Ти си прецени дали портативността ти е от голямо значение..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Здрасти,

наистина ли мислиш,че използването му като десктоп е изгорило картата? Колеги, вие какво мислите?

Аз познавам много хора, които се занимават с фотография и не само и са с подобена система - мак про + десктоп и от години нямат проблеми работейки по този начин.

faire

Еми не мога да кажа със сигурност, понеже самият модел си има проблеми с видеото (15" 2011). Епъл чак наскоро пуснаха програма за замяна на чипа. Но преди 3 г. ми искаха в Криейтив 1150 лв. за замяна на цялото дъно (макар само картата да беше изгоряла), които разбира се не получиха.
И аз се занимавам с фотография, както и графичен дизайн и прецених, че вместо да давам 2-3 бона за нов лаптоп и още около 1 бон за добър монитор, по-добре да взема от новите (за тогава) iMacs. Много съм доволен, няма нужда от калибрация (казвам, понеже му правих и разлика нямаше), не се задъхва с нищо (22мп raw файлове без проблеми в Aperture, софтуер, за който отдавна спря поддръжката), в последствие му ъпгрейднах рамта до 32 гб, а за системен диск ползвам външен ССД с тъндърболт адаптер (усб 3 в момента също е вариант, и то по-евтин).
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

angelvn

Моята 13"ка се ползва през 95% от времето като настолен компютър. Ползва се за уеб дизайн, разработка, сървър както за уеб така и като домашна видеотека. :)
Да чукна на дърво, но до този момент (вече доста години) не съм имал проблеми.
С предни модели MB Pro 15" и 13" също не е имало проблеми при сходно ползване.
Външния монитор не е чудо на чудесата - LG 24" IPS.

13" лаптопа е с 10GB RAM, Core i7 2.7GHz CPU, 256 SSD Samsung Evo 850, Intel HD3000 видео. Моделът е от ранната 2011та и все още ми е скъп, върши перфектна работа.
UI designer and developer

jicall

Здравейте, не разбрах единствено защо се коментираше че не правели CAD програми за мак. За кои точно става въпрос, защото две от основните като AutoCAD и ArchiCAD се поддържат в едни и същи версии за мак и за РС. Същото важи и за много (да не кажа всичките) от останалите, като Artlantis например.
一番

Пиф

#12
Цитат на: jicall - 13-01-2016, 12:06:49
Здравейте, не разбрах единствено защо се коментираше че не правели CAD програми за мак. За кои точно става въпрос, защото две от основните като AutoCAD и ArchiCAD се поддържат в едни и същи версии за мак и за РС. Същото важи и за много (да не кажа всичките) от останалите, като Artlantis например.
SolidWork, CATIA, Visicad, Pro/ENGINEER, Solid Edge .... става дума за CAD програми за твърдотелно моделиране, с модули за якости симулации, симулации на движение, CNC  и още много други

picklenose

Да, под CAD програми имах предвид точно SolidWork, CATIA, Visicad, Pro/ENGINEER, Solid Edge.

За да не разводняваме темата : iMac-ите имат слабо място - влиза прах. Вече с мног охора говорих и проблема е налице. Аз лично съм отварял няколко да чистя и от старите и от новото поколение.

Основния плюс на МакБук-а е,че за по-малко пари моаг да взема по-мощна конфигурация и печеля мобилност с това.

Иска ми се да го направя с Синема дисплей, но не намирам никъде в момента да се продава втора ръка. В момента съм с 24 IPS DELL и да си призная съм доволен.

А какво ще кажете за комбинацията с Мак Мини ? Могат л ида се ъпгрейдват? Достатъчно мощни ли са за PS и Lightroom ?

Пиф

На минито можеш да ъпгрейдваш РАМ и евентуално твърд диск (SSD), друго не. За фото приложения ще ти върши прекрасна работа, особено ако вземеш с i7 процесор.
Но понеже поде думата за 3D и CAD - имай предвид, минитата от 2012 насам са с вградено видео (Intel HD...), а то е много дървено за работа с тях (3D и CAD). Дори и да ползваш виртуален уйндоус или реален (BootCamp) нещата няма да се променят съществено.