Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

20-04-2024, 09:12:50

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 853
  • Latest: Robertomima
Stats
  • Общ брой публикации: 82 635
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 125
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 94
Total: 94

94 гости, 0 потребители

Истински ремонт на Apple

Започната от cyriliano, 12-08-2015, 10:15:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

cyriliano

Ето така трябва да изглежда истинският ремонт на лаптоп без печене във фурната пистолети за горещ въздух реболи.

HQ

*допълнение за неинформираните : смяната на такъв чип задължително включва реболване, което общо взето само по себе си е достатъчно за да се оправи компютъра, т.е. не е нужна смяната, нужно е самото реболване (с изключение на потвърдената от епъл дефектна серия nvidia 8600M където е нужна смяна). Все пак професионалната диагностика, направена с качествен сребърен припой, флукс и специална за целта професионална печка за чипове е по-добър вариант от "да си опечеш дъното увито в станиол във фурната у вас" но липсата на варианти винаги води до прибягване до крайности. Цената също е приемлива дори да е неуспешно си заслужава да се опита.

cyriliano

Смяната с нов чип не включва ребол чиповете идват от завода с топчета само хората които не могат да запояват убеждават че чиповете трябва да се реболват.В 90 % от случаите проблема е в чипа а не в спойките факт е че ати искарват повече от нвидия но и двете спират за ати периода може да е година.

HQ

Чип с топчета има защита от прегряване и при 120 градуса се самоизключва иначе теоретично работната температура може да достигне 200 и разрушаване при 600 градуса. Трудно може да се повреди при продължителна работа м/у 80 и 100, но за калая в спойките е друга работа. Там настъпва окисление и влошаване на проводимостта. Аз мисля за ребола като за нещо козметично.
Реболнат чипсет на дъно за пс живее вече втори живот два пъти по-дълъг от първия, със клокнати честоти, водно охлаждане и страхотни температури.

cyriliano

#4
Температурният пробив няма нищо общо с температурата при която се запояват чиповете. По принцип в процесорите има диоди с които се мери температурата на ядрата това се прави с цел да не се допусне температурен пробив тоест транзисторите могат да пробият необратимо  когато работят и са нагрети.Затова и има защита която исключва компютъра когато достигне определени градуси .При чиповете проблема е друг и се състои в проблеми при бондирането затова и когато го нагрееш с духалката работи известно време.По принцип чипа или кристала е само по средата и е опроводен до топчетата.Поради постоянните температурни разширения понеже кристала се загрява най много се получават пукнатини но не в спойките отдолу че са много големи ами в спойките между чипа и подложката затова и така наречния ребол помага само временно.Писано е много по темата но на нас ни се иска да е от спойките.

cyriliano

Мисля тук има доста хора който са пекли дъната във фурната или са ги давали за ребол нека споделят опит.

dkmi

Аз имах такъв изпечен - работи без проблем около година и половина. Продадох го, като бях споменал на човека, че лаптопа е ремонтиран и има проблем. След около 4 месеца пожела да го върне, защото спрял... не бях длъжен да си го вземам, но го взех, и му върнах парите...

След това го изпратих на сервиз - нещо Торин.бг май беше.. обещаха гаранция - "ако не тръгне ще върнем парите", платих 350 лева, лаптопа работи точно 2 дни и пак спря. Обадих им се - поискаха още 250 лева да пеобвали да сменят чипа, и ако пак не тръгнел - щели тогава да ми върнат парите... не се хванах, а просто продадох лаптопа в ebay като неработещ за 250 паунда...

Дано тази услуга е по-качествена :)

cyriliano

Точно за това става въпрос че нагретите и реболвани компютри обикновено спират въпрос на време е.Познавам още един човек на който въпросната фирма е взела 120 лв за проба дали ще го направят.Нагрели са го и не е тръгнал и са му взели парите въпреки това.Чиповете трябва да се сменят за да си сигурен че работят.

vaskog

Егати и цените 350 + 250 лв....
Кире, ние с тебе само лапаме мухи...
MAKE the Force be with You!!!

Mac OS X 10.10.5 Retail
Winbows 7,
Intel® Xeon® Processor E5450,
GA-G41MT- ES2L, 4GB DDR3 1066,
Nvidia GeForce 8500 GT 512MB,
80 GiB SATA II, 320 GiB SATA II,
500 GiB SATA II, NEC ND-3540A.

dkmi

Цитат на: cyriliano - 26-10-2015, 09:51:56
Точно за това става въпрос че нагретите и реболвани компютри обикновено спират въпрос на време е.Познавам още един човек на който въпросната фирма е взела 120 лв за проба дали ще го направят.Нагрели са го и не е тръгнал и са му взели парите въпреки това.Чиповете трябва да се сменят за да си сигурен че работят.

На мен лаптопа ми го подариха неработещ, нагрях го във фурната и изкара близо 2 години.... после като пак даде същия дефект реших да го изпратя уж за "сигурен" ремонт, ама... файда :)
Както и да е, ако ми се наложи ще пробвам и при вас как е, но все пак - дано не ми се налага.