Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

25-04-2024, 01:47:07

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 645
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 138
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 137
Total: 137

137 гости, 0 потребители

Yosemite & nVidia QUADRO 600

Започната от Пиф, 25-06-2015, 21:33:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Пиф

Здравейте,

за сефте ми се налага да слагам Yosemite на хаки. Правя опити с тези две машини:
1 - MB - ASUS P8Z68-V Pro, CPU - i7 2600, GPU - nVidia QUADRO 600
2 - MB - ASUS P8H67-M Pro, CPU - i7 2600, GPU - nVidia QUADRO FX1700
До преди няколко месеца бяха с Mavericks, после CentOS, но сега им трябва Yosemite. Следвам процедурата от tonymacx86 за Clover. С втората машина става безпроблемно (поне базовата инсталация, не съм задълбавал още), но с първата гредата ме удря в челото още в началото. Единият проблем е видеото, като дойде момента за ябълката и екрана изключва. Така се случваше и с Mavericks с по-високите от 10.9.1 версии. Затова слагах първо 10.9, правех копие на видеодрайверите, ъпдейтвах и после връщах старите видеодрайвери. Обаче сега явно този сценарии не мога (не знам как) да го повторя. Втория проблем с въпросната машина е, че при опит за старт в сейв мод, получавам паник - kernel_mount failed. Рових из нета - не схванах точна причина за тази грешка.
Моля някой ако се е сблъсквал с подобен проблем да сподели опит.

Tihichko

Привет, а вие  настройвате ли кловър преди да бутнете от флашката?

Пиф

Само за видеото опитах различни настройки на Clover, друго не

Tihichko

За видето си има инжектиран кехт, просто трябва да се отметне с + в настройкете на видеото в опциите на кловър. Вече друг е въпроса по кой метод сте направили флашката и по кой начин сте инсталирали кловър на флашката. Защото има два начина UEFI  и  EFI инсталация вие кой метод ползвате? Трябва повече инфо да дадете ако искате да ви се помогне. Няма как да виждаме нещата през вашите очи. Опишете с ваши думи какво точно сте направили и докъде стигате.

Пиф

#4
Да споделя развитие по темата.
Изоставям за малко първата машина и концентрирам усилия върху втората
2 - MB - ASUS P8H67-M Pro, CPU - i7 2600, GPU - nVidia QUADRO FX1700

Опита ми за инсталация с UEFI се провалят. Флашката я правя така:
1 - форматирам с DiskUtility - 1 partition, Mac OS Extendet
2 - мятам инсталатора с - sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USBname --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --no interaction
3 - инсталирам Clover на флашката със следните настройки:
Install for UEFI motherboards only
Install Clover in the ESP
Bootloader
   Don't update MBR and PBR sectors
Drivers64UEFI
   EmuVariableUefi-64
   OsxAptioFix2Drv-64
   PartitionDxe-64
4 - подменям config.plist със config.plist-GE=YES-NVIDIA от сайта на tonymacx86 без допълнително едитване
5 - добавям в /EFI/CLOVER/kexts/10.10/ FakeSMC.kext, NullCPUPowerManagement.kext
6 - добавям в /EFI/CLOVER/drivers64UEFI/ HFSPlus.efi
Стартирам, избирам буут от UEFI флашката, зарежда кловър, не правя никакви настройки освен включване на вербосе мод, тръгва инсталирането, форматирам хард диска, посочвам да инсталира на него, след 6-7 мин е първия рестарт. След него не ще вече да бутне отникъде - мига бял курсор на черен екран, не стига въобще до зареждане на bootloader. В нета не открих такъв симтом, получава се при някой след инсталацията, но не и след първия рестарт (всъщност не разбрах защо са 2 по време на инсталацията)

Опита с EFI е успешен. Флашката я правя така:
1 - форматирам с DiskUtility - 1 partition, Mac OS Extendet
2 - мятам инсталатора с - sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USBname --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --no interaction
3 - инсталирам Clover на флашката със следните настройки:
Bootloader
   Install boot0af in MBR
CloverEFI
   CloverEFI 64-bits SATA
Drivers64UEFI
   EmuVariableUefi-64
   OsxAptioFix2Drv-64
   PartitionDxe-64
4 - подменям config.plist със config.plist-GE=YES-NVIDIA от сайта на tonymacx86 без допълнително едитване
5 - добавям в /EFI/CLOVER/kexts/10.10/ FakeSMC.kext, NullCPUPowerManagement.kext
6 - добавям в /EFI/CLOVER/drivers64UEFI/ HFSPlus.efi
Стартирам, избирам буут от флашката, зарежда кловър, не правя никакви настройки освен включване на вербосе мод, тръгва инсталирането, форматирам хард диска, посочвам да инсталира на него, след 6-7 мин е първия рестарт. След него пак избирам да бутне от флашката, зарежда кловър, посочвам инсталатора, инсталацията продължава, завършва, рестарт. Буут от флашката, зарежда кловър, посочвам дяла с инсталирания Yosemite, стартира. Форматирам EFI дяла в FAT32, Инсталирам кловър на хард диска със следните настройки:
Bootloader
   Install boot0af in MBR
CloverEFI
   CloverEFI 64-bits SATA
Install RC scripts on target volume
Install Clover Preference Panel
Добавям същия config.plist-GE=YES-NVIDIA, добавям FakeSMC.kext и NullCPUPowerManagement.kext в /EFI/CLOVER/kexts/10.10
Махам флашката,  рестарт, зарежда кловър от диска, посочвам инсталирания дял и тръгва ......   Тук само не схванах как да включва автоматично да зарежда инсталирания дял от диска, а не да чака аз да го посоча.

След като  EFI инсталацията е успешна, има ли смисъл да мъча UEFI? Повечето мнения, които прочетох са, че щом дъното е UEFI (а това е такова) е добре да се използва съответния инсталатор, а не другия. При възможност за използване и на двата, има ли някаква съществена разлика във възможностите за настройка и работа на самата машина?

Tihichko

Привет, никъде не видях да сте написали,че правите настройки в биоса на РС -то си за да ползвате и да бутнете от UEFI.

https://www.youtube.com/watch?v=BTNPVwPJcRE

Колкото до , изчакването това става от Clover Configurator. Зареждането на инжектирани кехтове се постига с настрайването на Clover Configurator. Може да разгледате има доста клипове в ютуба, да добиете по-добра представа.

Пиф

Единствените настройки на BIOS-а, които правя са Default Settings + AHCI mode. Поразгледах из нета за настройки за UEFI буут, но са толкова различни примерите, че не схванах логиката ......     а и повечето опции, които се включват (изключват) при това дъно ги няма изобщо.

Пиф

#7
Нещо не успявам да се справя с този БИОС. Ръчках, четох .....  ефекта е един и същ, след първия рестарт Кловер вече не ще да зареди. Ако е от БИОС-а, каква е логиката първия път да зареди Кловър от флашката, след първия рестарт да се счупи ? Ако е от БИОС-а, значи по време на първата част от инстала се пише нещо в БИОС-а или се пише нещо по флашката и вече не е като при първия старт ...

На tonymacx86 гледах инструкция за инстал на Yosemite на  същото дъно, посредством пач на БИОС-а и Multibeast. Пишат, че всичко работело слад това - shutdown, reboot, sleep, LAN, Audio. При мен с Clover и EFI пак работи всичко това (не съм пробвал аудиото, защото не ми е необходимо). Дори това ми е първия успех с sleep, досега с Mavericks и MountainLion не съм успявал никога.

Пиф

#8
Изоставям битките с UEFI за втората конфигурация. До колкото разбрах основната разлика в UEFI / EFI boot е времето за стартиране, като е доста по-бързо при UEFI. За нещо, което се извършва 1 път на ден, не е от съществено значение дали става за 20 секунди или за 5. Машинката си работи супер.
За избора на бутването - може и без кловър конфигуратор, достатъчно е да се отвори файла config.plist (като преди това трябва с DiskUtility да се маунтне скрития дял EFI) с текстов редактор и да се подмени текста MacHDD с името на дела, от който трябва да става бутването. 4-5 реда по-надолу е и времето за изчакване (за избор на друг дял).

Насочвам усилия към първата (по-проблемна) конфигурация.

Пиф

Опитах отново с тази конфигурация - MB - ASUS P8Z68-V Pro, CPU - i7 2600, GPU - nVidia QUADRO 600. Използвам точно процедурата за EFI boot от 5-тия пост, с единствената разлика, че драйвера за LAN-а е друг. Отново стигне ли до момента да се покаже ябълката и екрана угасва. Пробвах с видеокартата от другата конфигурация - всичко работи перфектно. Инсталирах с нея ОС-а, махнах я, върнах неговата си (QUADRO 600). В safe mode зарежда, но стартирам ли в нормален режим - екрана гасне. Сменях видеодрайвери, пробвах с тези от Mavericks - не стават. Опитвах и с Fake ID nVidia през Clover Configurator, пак неуспех. Всъщност не съм сигурен, че го заменям с правилното FakeID, опитвах с това на работещата карта (Quadro FX 1700 - 0х10de040f), опитвах с всички от серията Quadro 600 - 6000, пак не става. Май ще сменям видеокартата.
Обаче, остана един нерешен проблем и при двете конфигурации - Sleep режима работи, но се събужда само от мишка или клавиатура. Има ли начин за подкарване на WoL събуждане. Разрешено е от BIOS-а, в EnergySaver e разрешено Wake for network access, но спи като пън  ;D

Пиф

Ха !   :)

Току що открих нещо ново за мен - при това положение - когато е заредила ОС, но с угаснал екран заради несъвместими видеодрайвери - Screen Sharing и VNC работят, и компа е достъпен през тях. Всъщност май е логично, че работят, защото при инсталацията на VNC server някакъв се инсталира и драйвър за кепчър на екрана ..........   но винаги съм си мислел, че трябва да има наличен сигнал на изхода на видеокартата за да работи споделянето на екрана.

Пиф

Смених картата и проблема с неработещото QUADRO 600 e решен.
Остава нерешено засега събуждане от SLEEP с WoL. Някой знае ли дали изобщо е възможно?