Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

23-04-2024, 19:18:58

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 636
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 140
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 106
Total: 107

106 гости, 1 потребител
forka2k

WD My Cloud - Мнения

Започната от patchosan, 12-11-2014, 18:21:01

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

faire

В този ред на мисли има ли как да се разбере кога горе-долу си е достигнал края на живота даден ССД диск под Уиндоус? За Мак знам, че имаше една програмка, която колега от форума, беше пуснал, но резултатите ми се виждаха доста нереални. Преди повече от година ми даваше, че ссд дисковете ми са към края на живота си, а до този момент няма никакви проблеми..
Иначе и аз това съм го чувал, че на HDD животът е приблизително 3 г., но за вече близо 15 г. използване и менаджиране на множество компютри и лаптопи само един път ми е гърмял диск - seagate 500 gb 7200rpm и то май беше заради токов удар, понеже имаше буря. Беше още в гаранция (общо 5 г.) и ми го замениха.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

peerless

Е, ако оставиш един диск в кашон, ще работи и след 15 години, ако го закачиш на един сървър, който постоянно да го врътка, може и 3 да не изкара...

Що се отнася до freenas и т.н., една такава машинка гори много ток, шумна е, хаби и място... не е за домашна употреба!
 MacBook Pro (Mid 2012) 15" i7 @ 2.3GHz - 10.8.2, 8GB @ 1600MHz, 256GB SSD, GeForce GT 650M 1GB (Retina)
 MacBook White (Mid 2010) 13" C2D @ 2.4GHz - 10.7.4, 4GB @ 1066MHz, 500GB
 iMac 21.5" i5 2.5Ghz - 10.7.4, 6GB @ 1333Mhz, AMD Radeon HD 6750M
 MacBook Pro (Early 2008) 17" C2D @ 2.5GHz (ex)

Wizi

Според ЧЕЗ моят NAS хаби около 7лв на месец ток. Едвам смогвам на моменти.... Размерите му са почти идентични с всички 4 bay NAS-ве - нещо от сорта да речем 20х20х35см. Намерих му нясто, де. Не че беше особено лесно.

Дисковете в наше време са пълен шит. Не е особено трудно да намериш някой да ти се похвали как PATA хард на 15на години движи като пушка и никога не е имал проблем, а аз примерно мога да разкажа (отново) как mid-range сторидж на IBM в офиса ни за почти 100к USD пълен до горе с 24 броя 900GB SAS дискове още след месец имаше два броя брак.  :o

Има дискове специално за NAS (WD Red, например), които взимат под внимание при евентуален bad sector да не сигнализират на RAID-а, че целия диск е фира като седнат и циклят 2 минути за да го прочетат. Има и server grade дискове, които са още по-добри. Изобщо възможни са най-различни варианти, в които да се подсигуриш допълнително.

Аз съм на мнение, че един RAID 5 масив от 3 диска е достатъчно стабилен. Остава да си намериш софтуер, който ти го джурка и това е общо взето всичко.

А най-вече който го е страх от мечки въобще не ходи в гората!  8)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

pravdo

Решението е на няколко места да се записва. Въпросът е какво става с нещата ни след 100 години?
Звучи смешен този въпрос, но тъст ми е антиквар и има невероятна колекция от писма, картички, където "виждаш"
пред себе си човека, който е писал. Материален носител от емоциите на хората, кореспонденцията им, мислите им далеч,
след като тях ги няма, а от нас ще останат купчина непотребни железа и изгорели чипове...Дори да успеят хората след нас
да съхранят кореспонденцията ни, всички писма ще са с Ариел, или нещо дефолтно от мейл клиента...но това е друга тема
и няма общо с въпроса на колегата започнал тази. Явно остарявам :-)

п.с. в колекцията му има писмо на български студент от Германия по време на голямата инфлация, написано на банкнота,
което започва с думите, татко пиша ти това писмо на банкнота, защото лист хартия струва по-скъпо.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

patchosan

Факт е, че цената на информацията пада, но също така и светът се променя. Докогато всичко около нас бавно или не се подменя с друго остаава само носталгията по изминалите времена.
От друга страна, хората преди нас не са могли да направят снимки с подобно качество както сега и те да не се променят с времето, защото са дигитални.
Всяко време си има своя чар и своите недостатъци.

Благодаря на колегата @Pravdo за лиричното отклонение. Ние се познаваме лично и аз вярвам в неговата артистична душа.
iPhone 13 Red Program
iPhone 11 Red Program
iMac 2019 5K 3,1Ghz Intel Core i5 CTO
64GB 2667 MHz DDR CORSAIR
512GB SSD

patchosan

Нека да се върнем на темата :)

В крайна сметка реших да си поръчам WD My Cloud 4TB на 13ти Ноември 2014. Дали е било фатално числото или за късмет го направих през www.EMAG.bg.
Имах "леки" предрасъдаци към тези румънци, които имат офис в България и ето какво се случи:

Ден 1. На 14ти Ноември имах потвърждение в профила си в тяхната страница (www.eMAG.bg), че поръчката и плащането са приети. Никакви индикации, че пратката е изпратена. За това звъннах на телефонът, който са оставили в сайта си и ми казаха, че всъщност НЯМАТ наличен хард диска и чакат потвърждение от ДОСТАВЧИК. Това


Ден 2. На 15ти (събота) отново звъннах на телефонът, който са оставили в сайта си и отново ми казаха, че всъщност НЯМАТ наличен хард диска и чакат потвърждение от ДОСТАВЧИК.

Ден 4. Понеделник 17ти Ноември, след обаждане до офисът на еМАG разбирам от един полузаспал господин, че всъщност вече ИМАТ НАЛИЧЕН WD My Cloud 4TB и за мое учудване на другият ден (18ти Ноември) ще получа пратката със Спиди на адрес.

Ден 5. След като видях, че дори до обед на следващият ден (18.11.2014) все още не е обновен статуса на поръчката в сайта отново се обадих по телефона. Попитах дали е изпратен вече продукта и кога ще си го получа. Тогава друг, по-свеж младеж, ми отговоря с завидно спокойствие, че НЯМАТ наличен WD My Cloud 4TB.
Помолих да ми възстановят сумата по поръчката, защото явно дори за тази Коледа няма да дойде нищо от тях.

Ден 7. 20.11.2014 обаждане на вече до болка познатият телефон 02/ 492 72 00, отновно видно заспалият господин на телефона ми отговаря, че НЕ се знае кога точно ще си получа парите обратно от тях, но би трябвало да стане до 2-3 дни.
Попитах, как точно мога да разбера, кога ще ми върнат парите, те отговориха, че Финансов отдел се занимава с тази дейност и не е ясно с точност...
iPhone 13 Red Program
iPhone 11 Red Program
iMac 2019 5K 3,1Ghz Intel Core i5 CTO
64GB 2667 MHz DDR CORSAIR
512GB SSD

mmglata

Разгледал ли си опцията Synology? Аз имам 213j и съм много доволен.
Imac mid 2010 i3 3,2GHz 12GB ram SSD
Apple TV 4
IPhone XR

Wizi

Synology както и QNAP са чудесна алтернатива, особено първите. Имат прекрасен интерфейс, до колкото знам софтуерът им също е безупречен - няма причина човек да не си купи. Освен финансова, разбира се :)

Ако не друго след случката - помисли за вариант с 2 диска. Моля те!  ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

patchosan

Разбира се, че е най-добър вариант да са поне два диска в RAID.
Дори имам работещо решение (Xserve G5 = 3 диска + RAID card) въпросът е, че в момента нямам място за него :)

Цитат на: Wizi - 20-11-2014, 19:04:34
Synology както и QNAP са чудесна алтернатива, особено първите. Имат прекрасен интерфейс, до колкото знам софтуерът им също е безупречен - няма причина човек да не си купи. Освен финансова, разбира се :)

Ако не друго след случката - помисли за вариант с 2 диска. Моля те!  ;)
iPhone 13 Red Program
iPhone 11 Red Program
iMac 2019 5K 3,1Ghz Intel Core i5 CTO
64GB 2667 MHz DDR CORSAIR
512GB SSD

Пиф

#24
Тия от eMAG са "най-великите" търговци. След един неуспешен опит за покупка от тях съм ги изтрил от списъка с онлайн магазини. Демонстрират абсолютно безхаберие и незаинтересованост от това да изпълнят поръчката ти. Лошото е, че ти си платил вече .....  Аз бях посочил в поръчката, че искам фактура с банково плащане. Фактура така и не получих, след месец ми се обадиха с новината че не могат да ми изпълнят поръчката. Но от тогава пощата ми се пълни с техен спам постоянно .....

По темата - като си решил да поръчваш подобно нещо, най-добре потърси някой с такова и го тествай. Опитвах с две NAS-чета, по техн. данни всичко е ок. Обаче като го пуснеш е жива мъка - скоростта убийствено ниска, процесора повече от една операция абсурд да прави ....
Инъче пише гигабитов LAN, USB3, 2хHDD с възможност за RAID. Реално обаче средна скорост на запис беше не повече от 10-15МБ/сек, на четене 20-25МБ/сек, ако се закачат повече от един клиент (примерно стрийм за един + копиране на файл за друг) процесора вдига 100% натоварване и достъпа до устройството практически приключва, дори и web интерфейса загива. Вярно - бяха куча марка.....   Но после реших да търся читаво, но никъде по спецификациите не открих скорост на трансфер, пишат гигабитов LAN и с това се изчерпва въпроса. Затова пратих идеята на боклука и разчитам на home server базирано на старо PC.

patchosan

Друг вариант е едно PC с SFF кутия като това долу, което да има инсталиран PLEX server.

Въпросът е дали ще се намери за него читава RAID карта.

iPhone 13 Red Program
iPhone 11 Red Program
iMac 2019 5K 3,1Ghz Intel Core i5 CTO
64GB 2667 MHz DDR CORSAIR
512GB SSD

Wizi

За какво ти е RAID карта?

Твърдо съм против!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

ProstoAZ

Аз съм с двутерабайтовия облак. И сега не мига да го напълня, не ми се даваха пари за 4. Емаг са добре, когато всичко е наред. Ако има проблем - е ужасно, защото реално рядко вдигат и телефона, правят спънки, изобщо не ги касае какво и как и не им дреме. Ако всичко в ок с поръчката идва на другия ден и е много удобно...


Sent from my iPhone using Tapatalk
iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

patchosan

Цитат на: Wizi - 21-11-2014, 11:14:37
За какво ти е RAID карта?

Твърдо съм против!

Искам RAID карта, за да има сложа поне два диска, които да си бъдат огледайлни копия в режим RAID 0.

Не ти ли се струва добра идея?
iPhone 13 Red Program
iPhone 11 Red Program
iMac 2019 5K 3,1Ghz Intel Core i5 CTO
64GB 2667 MHz DDR CORSAIR
512GB SSD

Wizi

#29
Първоначалната ми идея бе задължително да имам и аз RAID адаптер, но след като прочетох надявам се доволно много прецених, че не си заслужава. Причините са, че това е допълнителна инвестиция от някоя друга стотачка (в долари?) за нещо, което ако се счупи ще трябва да намериш абсолютно същото, че дори евентуално и същия firmware версия за да си сигурен, че масива ще ти се разпознае отново. Отделно повечето RAID адаптери са с SAS порт, което ще рече, че ти трябва back plane на който да вържеш дисковете....

Още повече щом говорим само за 2 диска определено не си заслужава цялата галимация. Остави го на софтуерен RAID и не го мисли.

Ако ти изкочи някъде някой RAID адаптер директно с 2 или 4 SATA порта на някаква прилична цена - мятай се. Но зорлем да се филмираш не мисля, че си заслужава.

p.s.
да добавя още малко:
Едно от задължителните неща, които бяха описани да направи човек (преди да си качи всичкото дейта на съврвъра, разбира се) чувстващ се несигурен към съхранението на инфо в/у своя NAS бе например да разкача един диск, да разменя местата на два диска, да видя как се ребилдва RAID-а, да възстановя цялата конфигурация наново. Всичко се случваше всеки път без никакви грижи! Ползвах по това време Nas4free, но нещата са аналогични и при останалите такива OS за NAS. В общи линии всичко опира до това да си запазиш някъде конфигурационното файлче. Каквото и да се случи го наливаш обратно и всичко е както си го оставил. Гърми ти дъното, сменяш с ново - всичко работи без грижи. Гърми ти флашката - записваш нова, мяташ конфиг файла, всичко е 6!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD