Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

24-04-2024, 19:29:38

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 645
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 220
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 102
Total: 102

102 гости, 0 потребители

Как да си направим LED монитор от който и да било настолен LCD monitor

Започната от pichaga933, 28-07-2014, 00:46:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

pichaga933

Както повечето ми модове и този ми се случи, понеже се наложи.

След няколко месечна 24/7 употреба на 17"инчовия ми  HDMI монитор направен от Imac G5,http://www.apple-bg.com/index.php?topic=18817.0 от другата тема в раздела, се оказа, че подсветката почва да дава фира, да става нестабилна и тн. Понеже по нея няма електролитни кондензатори нямаше какво да и оправям, контролния чип който сдаде багажа е тотално не намиреаем в БГ.

Имах следните варианти:

-Инверторче за модинг на PC- неон, което е за същата лампа като  в подсветката - 13лв от елимекс

-Универсален инвертор за 2 лампи: 25лв от продавалника ОЛХ

-DIY схема за инвертор , оказа се, че трафчетата за високото ми, не са подходящи за такава...  Някаква чешка, ама не за мос транзистори ...


;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Та след като ме осени вдъхновението,  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  реших да мина на доста по-модерния и Евтин вариант- Светодиодна лента:


Избрах си  на фирма V-tac
Една макара 5метра за 8лв с ддс

тип: 3528,
4500к day light - не дразни очите като студено бялото и не жълтее като топло бялото, уцелих я перфектно.
60 диода на метър лента, напълно достатъчни за добро осветаване

за 12в напрежение

широка е около 6 мм,

За този и монитор се наложи да я оформя- сгънах я по цялата и дължина.

Самата лента е съставена от 3 писти: на средната са светодиодите, на горната към средната са резистори и между долана и средан има спойки.

Лентата е меко тиксо с писти в сандвич от тиксо. та  Презапоих  всчико спойки като огънах  лнтата между най-долната и средна писта, за д азастанат на 90 градуса и да може да се вмести където е стояла оригиналната луминисцентна пура.

Също така сгънатата под 90 градуса писта я по изтърних с ножица  по цялата и дължина, за да влезе лесно в жлеба на ориигналната пура. Тука няма страшно, защото чвъпреки че пистата остав агола отстрани като се среже, белия държач/рамка е пласмасов аи изолира от всчико друго.

А забравих, Ленатата има самозалепващо се тиксо отзад фабрично и НЕ е водоустойчива ми е гола!

Махнах 2 от филтровите матови плаки/ листове, които седят между  светоразсвйващото пано плексиглас, понеже лентата е 4,7 w на метър  и е по слаба от луминисцентната лампа. Та без тях светенето е перфектно и не по-слабо от оригиналното.


Тук са залепени светодиодните ленти  за пласмасовата рамка държач, на който оригинално седят металните носачи на луминисцентните лампи на подсветката.


Ето ги изведени -2 та кабела за Лед лентите, директно запоени за тях.



А тук са  вързани на 12 волта към захранването.

Това не  е финалния вариант, понеже, захранващото играе от 11 до 12, та ще сменя електролита и двойния диод  в захранването и после ще добавя един линеен стабилизатор ЛМ317т настроен точно на 12в.






Крайния резултат, има малко назъбване на светлината на тавана и пода, но имах офисен монитор нАсер от най-нисък клас фабричен ЛЕД , който имаше абсолютно същите. Та съм достигнал фабричния минимум. Естествено със 120 диодна лената на метър може и регулация на светенето с ЛМ-а да направя, но за сега максимума тук ме устройва щото е и евтино.


Е това е излишъка, без 2-те плаки, не ги снимах, те са матови пласмасови листове, просто ги захвърлих някъде:




Благодаря, че прочетохте темата.  ;)  Не спирайте да модвате, това е начин на живот  ;D




MSi VR601 Laptop 2GB Ram, IntelX3100Video Upgrade with: Apple Combo CD, Intel T7100 Procesor, 160GB Hdd Sata, MAC OS 10.X.X(I change it repeadetly)

AsenPetrovv60

Новините за деня - http://opozicia.com/

pichaga933

MSi VR601 Laptop 2GB Ram, IntelX3100Video Upgrade with: Apple Combo CD, Intel T7100 Procesor, 160GB Hdd Sata, MAC OS 10.X.X(I change it repeadetly)

houslex



pichaga933

Цитат на: palashoni - 07-10-2014, 12:21:59
Доста интересно изобретение!

Благодаря  ;D Став и  с Не епълски екрани, Също става и с телевизори с изгорели инвертори, подсветки итн, където ремонта е доста по сложен и понякога безмислено скъп...
MSi VR601 Laptop 2GB Ram, IntelX3100Video Upgrade with: Apple Combo CD, Intel T7100 Procesor, 160GB Hdd Sata, MAC OS 10.X.X(I change it repeadetly)

bluesky

Поздравления за находчивостта, техническата грамотност и любовта към техниката!