Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

27-04-2024, 07:17:28

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 637
  • Общ брой теми: 9 813
  • Online today: 176
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 154
Total: 154

154 гости, 0 потребители

Въпрос за EFI MBP 5.3

Започната от sako_dj, 02-03-2014, 14:03:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

sako_dj

Здравейте, имам един въпрос и може би проблем. Лаптопа ми е MBP 5.3 core 2 duo 2.8ghz, s 8gb DDR3 и 500gb HDD. Опитвам се да ъпдейтна EFI, но ми изписва че лаптопа няма нужда от ъпдейт на EFI, а в същия момент скоростта на трансфера на харда изписва че е 1.5 gigabit а не 3.0 gigabit както трябва да е след ъпдейт на EFI.
На какво може да се дължи това и дали може да се оправи, защото на  предишния ми MBP 5.5 си беше с 3 gigabit-а трансфер? Като проверя скоростта на SATA контролера и на харда и на оптичното устройство изписва едно и също нещо  както на снимката по-долу. Също обмислям да сложа SSD и мисля че е важно да го отстраня този проблем ако може да се нарече така.
MacBook Pro 5.3 15" 2.8Ghz Intel Core 2 Duo 6mb Cash - 2x4Gb DDR3 1333mhz - Samsung 840 EVO 120 GB SSD - Hitachi 500Gb HDD 5400 rpm

Metal

Забележи че пише Link Speed 3 Gb/s  и съответно Negotiated Link Speed 1.5 Gb/s
Което ме навежда на мисълта че диска е SATA 1, а контролера е разпознат като SATA 2.

Аз имам MBP 5.5 13"(още с оригиналния си диск 160GB) и на него ми пише абсолютно същото.

Вярно е че Apple имаха проблеми с тези модели и контролера наистина работеше като SATA 1, много хора се оплакваха че виждат плажната топка често след като са сложили SSD. Но мисля ги оправиха със ъпдейт.
Все пак ако имаш възможност да тестваш SSD-то преди да го купиш би било чудесно.

Аз също съм замислил смяна на диска за това лаптопче, но ще се спра на хибриден хард - имам такъв на Late 2008 и там работи много добре като SATA 2 диск.

sako_dj

#2
Предишния ми лаптоп беше MBP 5.5 и наистина имах пробелм и бях даунгрейднал EFI до версия 1.6 и работеше с 1.5 гб скорост като sata 1, но след инсталацията на mavericks контролера се ъпдейтна и всичко се изглади и лаптопа си работеше чудесно със 3gb sata 2 контролер.  Незнам какво общо има EFI с версията на OSX, но ако не си го пробвал може да опиташ да ъпдейтнеш и вярвам, че и при теб ще се оправят нещата и няма да го има увисването.
Относно харддиска може би си прав ще трябва да тествам защото вчера пуснах тест на скоростта на хард диска и ми стана лошо чак.... 79мб/с четене и 62 мб/с запис. Прегледах и темата с тестовете на хардове, и да ви кажа не видях друг толкова бавен :D :D :D

P.S.
Току що смених хард диска и очудващото е че макбука си беше с оригинален seagate momentus с apple лого на него. Сложих някаква тошиба пак 500 gb и веднага лаптопа си я позна като 3gb sata, ОБАЧЕ: веднага инсталирах чиста инсталация на Mavericks и пуснах тест и какво да видя, скоростта на писане същата 69мб/с а скоростта на четене 59мб/с.... Чудо и приказ. Сега ще пробвам да обновя фърмуера ако е възможно на Seagate-а и да видя дали ше си дойде на място всичко при него.
MacBook Pro 5.3 15" 2.8Ghz Intel Core 2 Duo 6mb Cash - 2x4Gb DDR3 1333mhz - Samsung 840 EVO 120 GB SSD - Hitachi 500Gb HDD 5400 rpm

sako_dj

#3
в крайна сметка май ще трябва да си купя по-нов харддиск и по-голям и едно SSD 120 GB
MacBook Pro 5.3 15" 2.8Ghz Intel Core 2 Duo 6mb Cash - 2x4Gb DDR3 1333mhz - Samsung 840 EVO 120 GB SSD - Hitachi 500Gb HDD 5400 rpm

jelev

проблемът ти идва от комбинация между чипсета и контролера на диска, имай в предвид, че MCP79 на NVIDIA не се спогажда с обикновенно ползваните при бързите дискове контролери на LSI SandForce SF2281
такива ползват Intel, Kingston, Toshiba, Sandisk, OCZ и доста други саобрази се и готово или търси да имат фърмуеър който осигурява съвместимост с твоя хардуер  :)

лек ден на всички