Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 08:04:26

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 131
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 137
Total: 137

137 гости, 0 потребители

Интерес към речници за Dictionary.app?

Започната от zoeker, 26-09-2012, 09:35:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Metal

zoeker
Най сетне успях да те хвана онлайн и да сваля речниците.
Още не съм ги разгледал.

Кажи с какво можем да помогнем.

bluesky

@zoeker

Би ли обяснил, ако обичаш, как може да се получат чрез Теб тези речници и какво (колко) ще струва?
Може би линк, ако не Ти е трудно.

Предварително благодаря.

zoeker

Ето ги и речниците в пълен комплект :)

◇ Тълковен
◇ Английски
◇ Немски
◇ Френски
◇ Руски
◇ Гръцки
◇ Италиански
◇ Испански

Речници в Dictionary.app формат
Изходни текстови файлове, използвани за направата на горните

Няколко следварителни уговорки:

◆ има грешки от времето на оптическото разпознаване и последваща обработка — тях нямаше как да отстраня (автоматично);
◆ постарах се алгоритъмът ми за парсване да разпознава структурата на речниковите статии и да ги раздробява според римските и арабските числа и латински/кирилски подточки — резултатът не е 100% задоволителен, но е доста приемлив;
◆ горе-долу съм пооправил транскрипцията в английско-българския речник, така че да е в съответствие с употребата на международната фонетична азбука за английски. За целта съм ползвал Oxford English Dictionary;
◆ както daf предложи, в английско-българския речник съм включил и словоформи в индекса — очаквам да споделите дали желаният ефект (намиране на дума при търсене по словоформа) е постигнат;
◆ променил съм кратките имена на речниците (това са тези, които се появяват в лентата с инструменти, както и в резултатите) по следния начин: от български към чужд език са с ,,влизаща" стрелка, напр. →английски, а от чужд към български — с ,,излизаща" стрелка, напр. английски→;
◆ ако някой проявява желание да си играе с чистите текстови файлове, може да си ги свали (вж. втория линк). При интерес мога да дам и питонския скрипт, който написах за обработката (макар и да не е от най-четимите).

Те тава'й. Желая ви ползотворна употреба.

Bluered

MacBook Pro 2,3 GHz Intel Core i5,
iPhone 3Gs 16GB, iPad Air 32 GB

bluesky

При мен линковете не работят, или...?

zoeker

Цитат на: bluesky - 14-10-2012, 23:05:54
При мен линковете не работят, или...?

Копирай и вмъкни линковете в торънт програма, някъде по менютата трябва да имаш команда за magnet link, след това би трябвало да тръгне :)

Bluered

линкът е грешно paste-нат
но като се поправи, тръгва
MacBook Pro 2,3 GHz Intel Core i5,
iPhone 3Gs 16GB, iPad Air 32 GB

zoeker

Цитат на: Bluered - 15-10-2012, 00:39:10
линкът е грешно paste-нат
но като се поправи, тръгва

Даа, за съжаление си прав, при обработката на [url]-тага при пускане на мнението явно самосиндикално се добавя http в началото. Трябва да се махне.

ValDenev

#23
Колеги нещо немога да се справя с тези речници немога да ги  добавя в uTorrent.Не ми е ясно как се инсталирва.Ако е възможно някои да ги архивира и да ги прaти на пощата ми ще съм благодарен valentindenev@me.com
MacMini M2
MacBook Air M1 2020
iPаd Pro 2020
iPhone 14 Pro
Time Machine back up - Synology DS1621+
Apple Watch 6 replacement - Garmin Fenix 7X

foctobar

Страхотно начинание, огромно благодаря!
А на Snow Leopard прозорчето на preferences явно американците не са го мислили че ще си слагат много речници, и не може да му се променя размера. ;D Да не говорим как се подреждат... Нали знаете че може и Wikipedia да си сложите?

@valentindenev: Махни "http://" от link-a и замени "/" с ":" и ще тръгне. (така че да е във вида "magnet:?xt=...т.н.")

zoeker

Цитат на: foctobar - 16-10-2012, 14:14:36
Да не говорим как се подреждат...

Преподреждането го правя от списъка с речниците в Preferences, самият списък и под Lion, и под Mountain Lion може да бъде преподреждан с drag-and-drop. Не знам в Леопарда дали е така обаче...

foctobar

Snow Leopard. Но при 26 речника и невъзможност да се оразмерява preferences прозореца (стандартно 5 реда), влаченето от долу до конкретно място горе не е особено прецизно...

iLili

Чудесно!  И аз благодаря. Инсталирах речниците в Snow Leopard и всичко е ОК, но още в първата секунда на изпробването попаднах на правописна грешка в гръцкия... надявам се да не са много.
MacBook Air Retina, 13-inch, Hack, MacBook Pro,iBook, iPod, iPhone11, Power Macintosh и т.н.

Icko2

Как се инсталират?
Мъчих се, но не можах да се справя :)
iMac 2,66/ 2 RAM/ 320 GB
MacBook 2,16/ 2 RAM/ 120 GB
iPod nano,  Touch, Shuffle
Airport Extreme

foctobar

Слагаш ги в Macintosh HD/Library/Dictionaries, и след това ги активираш с чавка от Preferences на Dictionary.