Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

20-04-2024, 03:30:43

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 853
  • Latest: Robertomima
Stats
  • Общ брой публикации: 82 635
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 125
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 86
Total: 86

86 гости, 0 потребители

Time Capsule и системата у дома?

Започната от seal, 17-01-2012, 11:57:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Lycan

Капсулата е сет-ит-&-форгет-ит.
Настройва се елементарно. Безшумна е, няма стърчащи неща, не мига и не присвятка нервно :)
Според мен си струва паричките.

Wizi, преди последното съоръжение колко рутера и сториджа смени за последните години?

Wizi

Цитат на: Metal - 21-01-2012, 15:33:56
Wizi, закачи USB хард и сподели какви са скоростите, моля те. Защото не вярвам, че можеш да вдигнеш 20-30MB/s колкото е скоростта на USB 2

ОК, ще го тествам!

Цитат на: Lycan - 21-01-2012, 15:46:50
Wizi, преди последното съоръжение колко рутера и сториджа смени за последните години?

Смених за последните 3 години смених 3 рутер и добавих един NAS, ако това имаше предвид. Първите два бяха един Belkin и един Netgear и сега съм с този въпросен TP-Link.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Lycan

Цитат
Смених за последните 3 години смених 3 рутер и добавих един NAS, ако това имаше предвид. Първите два бяха един Belkin и един Netgear и сега съм с този въпросен TP-Link.

Да де точно, и този NAS по мой спомен беше заради AFP.
Затова казвам че TC е безгрижна инвестция

seal

Да, безгрижна, ако някой тия продаде за максимум 500 лева 2ТБ :)

В тази тема обсъждаме вариантите...
Този рутер го ползвам повече от година. Препоръчан и настроен ми е от приятел, който повече от 10 години се занимава със сервизно обслужване на сървъри, също така е и интернет провайдър.
Неговият съвет е да си направя виртуална бекъп машина на базата на мини атх, но той е маниак, а аз не искам хиляди кабели и допълнителни големи устройства.
Желая нещата да са максимално прибрани и опростени.

Затова и тук се опитвам да създам дискусия на тема - тайм капсула :) Вътре в самата тайм капсула мапването и отдаването в мрежата на диска как става? Съмнява ме да е нещо супер сложно и иновативно, по скоро самите те използват реализирания УСБ протокол :)

За компактността... не е чак толкова разхвърляно, а и това са устройства, които не е нужно да стоят отгоре на нощното ти шкафче или на библиотеката... така казано. Не е нужно дори да се виждат. Рутера в един шкаф... а усб диска може да е реализиран на базата на онези дискови станции, които представляват едно открито гнездо, на което се набучва диска. Хем открит да не загрява, хем може да се тикне също в някой шкаф...

Wizi

Цитат на: Lycan - 21-01-2012, 16:28:17
Затова казвам че TC е безгрижна инвестция

Аз пък нямам излишни пари и най-вече нерви за възстановяване на изгубена информация и нови хардове.

Преди около 2 месеца оставих на ремонт един счупен Seagate Baracuda server grade хард диск за спасяване на информацията. Сметката беше 4 бракувани донора на обща стойност около 800лв и още толкова за труд + месец чакане. Та, в този ред на мисли за Time capsule - мерси, но не мерси.

На теб и всички останали желая подобно нещо да не се случва ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

seal

Ако към рутера ми закача USB диск, например 500GB, то как трябва да бъде форматиран, за да може да се ползва пълноценно от макбука ми с Time Mashine, както и да го ползвам от друг ПС компютър или мултимедиен плеар с цел плейване на филми и музика?
Дали да го разцепя на няколко и те да са с различен формат?
TP-Link-а с dd-wrt софтуера НЕ разпознава NTFS дискове.

Fat32 не поддържа по-големи от 4GB файлове, а имам филми от по 10-15GB :)

Lycan

от 1/2 тоалетна става добро сървърно помещение :)

seal

Благодаря за умната помощ  8)

seal

Днес от Спектрум ми сложиха оптика и ми треснаха още един техен рутер и сега рутерите се прескачат в къщи  :-[

Нито мога да си форвардна портовете, нито да си стриймна видео навън, нищо, баси... убиха всичко детско в мен... ще трябва да му намеря цаката  :(

Lycan

Тия са много зле, стснали са всички кранчета, нищо не им работи като хората

Metal

seal - обади им се и поискай да ти отворят всички портове и да ги форворнат към другия ти рутер. Да зададът фиксирано IP за него по MAC адрес. И да спрат wifi-то на техния рутер, хем няма да си пречат двата, хем твоя вероятно е с по-добър обхват.

Дано се съгласят на това и да не упорстват много.

Мегалан правят същото, двете фирми сега са под шапката на ментел и политиката и цените са същите, но мисля подръжката все още е отделно и са си разделили регионите.

Аз от 2 години рева на спектрум да ми руснат оптика, но като видях какво е сега се моля никога да не сложат оптика в квартала.

seal

 ;)
Аз съм доволен от Спектър Нет. Различните екипи работят по различни дейности от услугите им...
Учтиви по устав, хе хе, все пак хора работят в тази фирма, не демони ;)
Днес като слагаха оптиката и си убуха найлонови терлички да не цапат у дома, респект :)

Но както всяко хубаво нещо, човек трябва малко да се поизпоти... дето се вика, трай бабо за хубост :)

Техническата поддръжка по телефона ми разбра проблема и каза, че ще се обадят. Разбира се тези от техническа поддръжка са операторки с нежни гласове и начални познания, които в 99% от случаите вършат работа.
След като разбра естеството на проблема ми... не се опита да се прави на компетентна и след половин час ми се обади администратор, с който се разбрахме кратко и без много прилагателни :)

Пусна техният рутер в бридж мод, дефакто всичко което влиза - излиза в чист вид към моя рутер. Моя рутер получи истинско физическо IP, което дори и да се променя не ме бърка, защото съм с динамик ДНС регистрация... те така... сега всичко си е както по старому, уайрлеса им го изключих, оптиката е хубаво нещо, бързо, шавливо...
Е, още една кутийка в ъгъла до пианото и адаптерче, което да ми смуче от скъпият ток, но такъв е живота...

Остава да подкарам САМБА на рутера и всичко ще е в джаза!

Metal

Евала, незнаех че предлагат такава опция, мислех че ще се опъват и правят на велики администратори както едно време БТК дсл

В такъв случай и аз ще си чакам оптиката в квартала някой слънчев ден. Защото също съм доволен от спектрум.

faire

Не много по темата, ама и от НЕТ1 си слагат найлонови терлици като влизат по къщите :D Явно е някаква нова практика при този вид услуги.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

seal

Аз нямам нищо напротив лиричните отклонения по темата, дори е по забавно :)

Имаме следната ситуация:
Вързах външен УСБ диск към рутера у дома и го шернах в локалната мрежа със самба протокол. Диска е с линукски формат ех2/3.
Макбука ми го открива в мрежата и го мапва като устройство под SHARED.
Мога да чета и записвам от там съвсем свободно.
Въпроса е, че не знам как да накарам Тайм Машината да го използва...