Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

25-04-2024, 22:59:09

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 636
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 177
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 158
Total: 158

158 гости, 0 потребители

Time Capsule и системата у дома?

Започната от seal, 17-01-2012, 11:57:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

seal

Здравейте...

Накратко у дома системата е смесица от Уин, Мак и Линукс...

1. Домашно ПС
2. Макбук Про /както и айфон и айпад, но те не се броят/
3. NAS сървър под линукс

Идеята на NAS сървъра е удобство, мултимедия и сигурност. Два диска от по 1 TB са вързани в райд огледален масив с цел дублиране на информацията за сигурност. На този дисков сървър слагам семейни глупости, фотографии, филми, нищо ценно за страничният човек, но за нас да.

Всичко това е свързано в мрежа чрез рутер TP-Link с ddwrt софтуер, съответните защити, файъруоли и прочее...

Въпроса ми е следният.
Понеже NAS сървъра ми е от евтините и шуми, а не искам да го изнасям в друга стая, а и трансфера е сравнително бавен, 10-на МБ/сек запис и 20-на четене...

... дали Time Capsule може напълно и успешно да замени TP-Link-а и NAS-a, да го играе толкова добър аксес поийнт като рутер със съответните защити, възможност за DynDNS управление, както и да работи в райд, също така да го ползвам като мрежов диск и да си качвам каквото си искам, както и да плейвам от там филми и музика.
Досега плейвам през САТ-Мултимедиен център, който по локалната мрежа пуска музика и филми...

Малко дълго и сложно стана, но дано съм обяснил за какво иде реч... дефакто Time Capsule дали може да ми замени част от нещата, да ми осигури сигурност, функционална мрежа и тишина и удобство?

Благодаря!

Wizi

Time capsule не поддържа RAID и принципно има само един хард. От там всичката ти сигурност, която ти иначе така добре си предвидил, отива на кино.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Lycan

TimeCapsule ми работи вече 2 години денонощно върху гардероба в спанята и изпълнява горе споменатите функции.
Вярно без райд, но ако реша да го бекъпвам има си интерфейс за целта.

AzeY

А я кажете как да го накараме да бачка с боза и НЕМак Os X -системи ,че вчера си взехме 1-на ТК 2ТБ за нас,  като сигурността на мрежата не е приоритет тъй като живея в "пустиня ".. Благодаря!!!
"Газили сме в калта, за да станем пак."

Lycan

Ставаше въпрос за евентуално скапване на хард диск.
За бозата съм сигурен че е 5 клика настройка за което има упътване точно като за теб

Wizi

До колкото си спомням от един стар Express всичко минава през AirPort Utility, а не през така познатите ни web interface. Просто свали версията за Windows и не би трябвало да имаш каквито и да е проблеми с настройката.

Успех!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

DALT

Докато бях в МАК среда, се бях организирал точно по този начин. Капсулата ми беше с отделен дял за сторидж, а остатъка й се ползваше за бекъпи. За 3-те години и половина в които я ползвах, не съм имал никакви проблеми с въпросната конфигурация. Съответният дял се вижда и по Windows базираните ОС-и, така проблеми и там няма.

Защитена си е с 1 потребителско име и парола, като видимостта е само в локалната мрежа. Вероятно може да бъде част от домейн или някаква друга система за имена....

Ще се радвам, ако съм ти помогнал.

seal

Така... за РАЙД масива е ясно, че го няма...

Остава да се изясни тайм капуслата КАто РУТЕР дали поддържа Dynamic DNS адресиране...
Това е ако си с плаващо IP и си регистрирал един твой домейн, например NaPenchoLana.dyndns.org и рутера, в случая тайм капсулата дава твоето текущо IP като адрес на DynDNS-а...

Другото нещо е... как е организиран контрола на вътрешната мрежа и достъпа отвън? Затваряне и отваряне на портове... Пренасочване на портове...

Че нямам една капсула да я разуча, а и софтуерният инструментариум не ми е ясен... като уиндоус потребител...

Lycan


seal

#9
Ем да ти кажа... преди да пусна темата точно това направих и час-два се рових и четох, но не открих това, което ми трябва :)

П.П.
Май намерих за динамик ДНС-а техническа информация...

Просто ми е интересно колко гъвкаво може да се настрои тайм капсулата, мерси за отговорите до тук... трябва си четене още... лудница :(

DALT

Цитат на: seal - 17-01-2012, 15:38:39
Ем да ти кажа... преди да пусна темата точно това направих и час-два се рових и четох, но не открих това, което ми трябва :)

П.П.
Май намерих за динамик ДНС-а техническа информация...

Просто ми е интересно колко гъвкаво може да се настрои тайм капсулата, мерси за отговорите до тук... трябва си четене още... лудница :(

Като повечето от Apple-ските неща, и Капсулата им може доста. Не казвам всичко, но определено е над средното ниво хардуер и софтуер. Така, че повечето неща за които питаш ги може :) Е, с някои ще трябва да се примириш де ;)

seal

#11
Да, че няма RAID и че е малко бавна...
Не знам новите капсули дали са бързи.

У дома евтин НАС сървър ми прави около 10 мб/сек трансфер на запис и 20+ мб/сек трансфер на четене. Но като за 200 левов сървър - толкова...

Другото е, че още не съм намерил управление на портовете в тайм капсулата, отивам да търся :)
Мерак ми е да си взема, но ТЪРСЯ причини да заменя евтиния НАС сървър с райд масив и висок модел рутер... за тая капсула :)

П.П.
http://gigaom.com/apple/how-to-port-forwarding-on-a-airport-extreme-time-capsule/

Добре, добре... тази Тайм Капсула не е нещо супер орязано...

Значи остава RAID и бавната скорост по лан...

faire

Защо да е бавна скоростта по ЛАН? Поне при мен на последното поколение ТК няма такъв проблем. Не съм я проверявал супер точно колко мб/сек е, но наскоро копирах една папка 600мб с доста файлове в нея различен обем и я копира за 15-тина сек. Ако кажете някой софтуер за Уин7, ще тествам подробно.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

DALT

Скоростта на LAN портовете, ако не се лъжа е 1 Gbps, което при хубав диск би трябвало да ти гарантира поне 50-60 mbps. 

Дисковете в Капсулата са на 7200, като сигурно има вариант за замяната им с SSD, макар че си нямам идея дали ОС-а на капсулата да поддържа SSD, a и едва ли ще можеш да запълниш мрежовият канал с толкова информация, че да пишеш здраво по флаша. Требе си четене и то по разни хахоркси форуми, дето хората си играят с тия неща.

Иначе, както казах, капсулата си поддържа доста приличен набор от функционалности, на ниво по-високо от средното.

Най-големият ти компромис, според мен ще е с RAID-a.

seal

http://reviews.cnet.com/network-storage/apple-time-capsule-3tb/4505-3382_7-34837268-2.html?tag=mncol;rvwBody

Това дали означава 25-30 MB/Sec за запис и четене по ЛАН?
Ако е така е приемливо и достатъчно за домашно ползване...

Но ми се ще да тествам 'на живо':) Едни 10 гигабайта като папка с много най-разнообразни файлове, няколко хиляди... и 10 гигабайта единичен файл :)