Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

27-04-2024, 06:48:38

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 637
  • Общ брой теми: 9 813
  • Online today: 176
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 136
Total: 136

136 гости, 0 потребители

Екстрафонетична и екстрамашинописна български клавиатурни подредби за Mac OS X

Започната от zmeYpc, 12-12-2008, 05:18:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

zmeYpc

Здравейте, тук качвам 4 екрана на подредбата, която ползвам плюс иконата. Ако някой проявява интерес – да пише.






При натискане на Option + шпация или на Option + Шифт + шпация се въвежда неразривен интервал.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

eek


zmeYpc

#2
Можете да изтеглите ,,BG — екстрафонетична" от тук. Описанието е в архива.

Допълнение:
Можете да изтеглите ,,BG — екстрамашинописна" от тук. Описанието е в архива.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

Taiko_Sama

Най-после ... нещо свестно ;-) много добре. Удобно за предпечатари с професионално изкривяване за правопис и правилно писане на ,,кавички" ѝ-та и други такива.
MacBook Pro Retina, 15-inch, Late 2013, Processor  2,6 GHz Intel Core i7, Memory  16 GB 1600 MHz DDR3

zmeYpc

#4
Благодаря! Не бих казал, че е ,,за предпечатари", а за всеки, който иска да пише удобно и лесно на български в Mac OS X.
Готов съм да я подобрим, ако има предложения за разместване/заместване на разни знаци. Също бих помислил да направя варианти според:
БДС 5237:2006 "Клавиатурни подредби на устройства за писане на български език" ОКАЗВА СЕ ЧЕ ТОВА НЕ Е СТАНДАРТ (четете допълнението)
Както предполагам знаете, от ИБЕ (Институт по български език) прокараха нова фонетична подредба, която официално идва с Windows Vista и може да се изтегли от сайта на Microsoft.
Бих се радвал да се запозная с хора, които проявяват интерес към подобен род неща. Отделно имам и подобна фонетична подредба с глаголица (служи за писане/въвеждане на текст на глаголица). След време възнамерявам да я публикувам някъде тук заедно с няколко шрифта. Който желае да ползва. С две думи: ,,за всекиго". :)

ПП Аз имам проблем. Не ми работи правилно CocoAspell. Ако някой може да даде съвет ще съм благодарен.

ДОПЪЛНЕНИЕ:
Допълвам това, защото истината за този проектостандарт е съвсем друга. Прилагам два източника...

Твърдението, че прБДС 5237:2006 е стандарт е една измама, дело на авторите на проекта. Разработката не е официален стандарт в България и има само пожелателен характер.


БИС (Българският институт по стандартизация) ОТХВЪРЛИ в средата на миналата година:
прБДС 5237:2006 и заявява, че ще работи за създаване на изцяло нов стандарт.

1. Цитат от блога на Йовко.
2. Съобщение за пресата от сайта на БИС (много ,,ползотворна" дискусия ще да е била тая)
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

MacFen

Браво колега туку що я изтеглих още не съм я инсталирал защото не съм си пред мака, но много ме зарадва защото полван няколко различни клавиатури в работата на PC-то в къщи на Mac-a и още някой друг лаптоп и много ме затрудняваше разликите във фонетиката. Това което ми направи впечатление на картинките, които си сложил я разположението на "ч", няма ли да е по удобно да на клавиша под ESC както е при PC подредбата. Или ако това не се възприеме с каква програма мога да си го едитна за мен.

Bird

Цитат на: "Taiko_Sama"...професионално изкривяване за правопис и правилно писане на ,,кавички" ѝ-та и други такива.

Винаги съм се дразнил от липсата на такива опции, даже и в Skype.  :D
Поздравления за работата.

P.S. Дaно да имам честта да я пробвам на истински MAC...

zmeYpc

Благодаря ти, MacFen!
Разбира се! Това, което трябва да знаеш, е че разположението е условно, т.е. на картината е металната клавиатура на Macbook Pro от 2007 г. и на хакинтош, или на външна USB клавиатура, знаците Ч, ч са ПОД клавиша ESC. Инсталирай смело! Винаги можеш да я махнеш. Мога да заредя някоя клавиатура на Logitech и да направя допълнителни екрани, но мисля, че няма да е нужно. Предлагам, ако възникне някое недоразумение да ползваме екрани от Keyboard Viewer, защото така бързо ще мога да се ориентирам какво и къде да пренаредя. Иначе, ако желаеш, ползвай Ukelele. Това съм ползвал, за да я направя. Ако иконата не ти харесва можеш да си направиш твоя икона.
Ползвам случая да отговоря и на Bird. Клавиатурата работи в Skype. Всички допълнителни знаци могат да бъдат въвеждани и е голямо удоволствие. Оправих си и проблема с проверката на правописа по малко странен начин, но това, което не работи добре е режимът Multilingual; българските речници на Aspell не се разбират добре с вградените и на нас наистина ни трябва нативно решение, за да ползваме проверка на правописа на няколко езика едновременно.
Друго за клавиатурата... наложи се да я дефинирам като ,,cyrillic" за мое огромно съжаление. Оказа се, че ОС Х престава да поддържа и разпознава локала като български, а някои своенравни приложения, като Illustrator и InDesign не работят добре. Аз не знам колко от вас са запознати с проблема, но ,,cyrillic", ,,mac os cyrillic" и ,,windows cyrillic" са едно голямо зло, тъй като нашия език вътрешно се третира като руски, а и много знаци извън кодова страница 1251 се третират като чужди на езика. Щеше да е много добре, ако можех да оставя определението на подредбата като ISO  или Unicode, но не може. Нужно е решение на национално ниво и помощ от Apple.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

Taiko_Sama

... късите клавиши, които ми работеха на оригиналната фонетика в Индито, с новата някои работят някои не ... Command+E ... най ме ядоса ;-)
MacBook Pro Retina, 15-inch, Late 2013, Processor  2,6 GHz Intel Core i7, Memory  16 GB 1600 MHz DDR3

zmeYpc

Озадачен съм. Пробвах и изнасянето (Export) работи с клавишната комбинация Cmd + E (ID4 и ID5). Освен нещо да не съм разбрал? Или да съм променял в клавиатурата, след качването ѝ? Сигурен съм, че не съм, но... Taiko_Sama, пишете по Skype – да пратя това, което  ползвам.
ПП1 В International > Languages българският е първи в списъка (най-горе), но предполагам, че и при вас е така.
ПП2 Настройките и в двата индизайна за правопис и речник са български; бързите клавиши са по подразбиране.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

Taiko_Sama

Всичко е както трябва да бъде но ... само Command+E не работи което още повече ме озадачи ...
MacBook Pro Retina, 15-inch, Late 2013, Processor  2,6 GHz Intel Core i7, Memory  16 GB 1600 MHz DDR3

zmeYpc

Обнових файла да е този, с който съм аз (препратката за изтегляне). Тука Command + E, както и повечето бързи, които знам и ползвам, работят и в двата ИД. Да му се не види – като намеря време ще прегледам отново документацията на Ukelele и ще сверя промените. Сигурно бъркам нещо...
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

zmeYpc

Ето тази подредба надписана върху безжичната алуминиева клавиатура...

 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

Becko